Meteoriit

Osta endale autentne meteoriit! Allpool on valik maailma kõige populaarsematest meteoriitidest, mis on saadud meteoriidiküttidelt ja mida on kasutatud koolituste ning praktikumide läbiviimiseks kaasaegsete materjalide karakteriseerimise meetodite tundmaõppimisel. Ostmiseks esita päring kontaktvormi kaudu.

 | English | Estonian |

Meteoriidi nimi: Indochinite Tektite

Tektite

Toote kood: C0001     Päritolu: Tai       Tüüp: Tektiit    

ESITA PÄRING

Lisainfo: Umbes 700 000 – 800 000 aastat tagasi kukkus suurem meteoriit Indoneesia lähedale kus katastroofilise kokkupõrke tulemusena paisati kõrgele atmosfääri sulanud pinnast, mis oli segunenud ka meteoriidi materjaliga (kraatrit pole siiani leitud!). Kui see materjal uuesti maha jahtus, tekkis must ning klaasjas segu, mis sisaldab suures osas räni, hapnikku ja süsinikku ning väiksemas koguses palju erinevaid teisi lisandeid. Just sellise musta eelajaloolise tükiga ongi antud pildil tegu.

 

Meteoriidi nimi: Mundrabilla

Mundrabilla

Toote kood: C0002     PäritoluAustraalia, Nullarbori tasandik     Tüüp: Raudmeteoriit  

ESITA PÄRING

Lisainfo: Austraaliasse kukkunud Mundrabilla meteoriidi tükke on leitud kokku üle 22 tonni (uuematel andmetel ligi 24 tonni). Suurim neist on ühtlasi ka maailma suurim ühes tükis leitud meteoriit, kaaludes umbes 10 tonni. Esmaste uuringute väitel kukkus meteoriit suure nurga all ning võrdlemisi madala kiirusega, mis tõenäoliselt aitas kaasa ka tema koospüsimisele. Vaatamata sellele et meteoriidi tükid avastati juba 1911. aastal, leitakse selle pisemaid osi veel siiani. Meteoriit on võrdlemisi suure raua sisaldusega ning seetõttu on tema tükid kaetud tihti pruunika rooste kihiga.

 

Meteoriidi nimi: Nan Dan

NanDan

Toote kood: C0003     Päritolu: Hiina  Tüüp: Raudmeteoriit    

ESITA PÄRING

Lisainfo: Meteoriit võis kukkuda Hiinasse 1516. aastal (pole kindel) kuid avastamise kuupäevaks märgitakse sellele sageli 1958-1959 kui hiinlased aktiivsemalt piirkonna üles kaevasid et tööriistade valmistamiseks rauda leida. Just siis selguski et tegu oli tõenäoliselt meteoriidilist päritolu materjaliga, mis sisaldas suuremas koguses niklit ning mis oli vaid mõnesaja aasta eest sinna piirkonda kukkunud. Meteoriit purunes atmosfääri sisenedes pisemateks tükkideks, mida on siiani leitud kokku umbes 10 tonni. Tänu suuremale nikli sisaldusele (ca 6-7%) on meteoriidi tükid korrosioonikindlamad ja võrdlemisi hästi säilinud.

 

Meteoriidi nimi: Gibeon

Namibia

Toote kood: C0004     Päritolu: Namiibia, Namaqualand    Tüüp: Raudmeteoriit  

ESITA PÄRING

Lisainfo: Tegu on ühe vanema meteoriidiga, mis kukkus palju aega enne meie ajaarvamist ning kokku on seda leitud umbes 26 tonni.  Kohalikud inimesed kasutasid leitud materjali pikalt tööriistade ja relvade valmistamiseks. Alles 1836. aastal tehti inglaste (J. E. Alexander, John Herschel) poolt kindlaks et tegu oli raudmeteoriidiga, mis sisaldas suuremas koguses niklit (7-8%). Lisaks sellele võib aga meteoriidist leida ka väiksemas koguses iriidiumit, galliumit, koobaltit ning germaaniumit. Omapärase mikrostruktuuri ja koostise tõttu on käesolev meteoriit üks põnevamaid uurimiseks kaasaegse teadusaparatuuriga (nt. skaneeriv elektronmikroskoop, röntgenfluoretsents-spektromeeter, sekundaarioonide massispektromeeter jmt).

 

Meteoriidi nimi: Uruaçu

Uruacu

Toote kood: C0005     Päritolu: Braziilia        Tüüp: Raudmeteoriit   

ESITA PÄRING

Lisainfo: Koostise poolest on antud meteoriit sarnane Campo Del Cielo meteoriidiga, sisaldades lisaks põhikomponendiks olevale rauale suuremas kogused niklit (6-7%) ning veidi koobaltit (~0.5%). Suurema nikli sisaldused tükid on seega ka vähem korrosiooni tõttu kannatada saanud. Väheses koguses võib meteoriit sisaldada ka kulda ja iriidiumit kuid nende tuvastamiseks on vaja väga tundlikku aparatuuri. Leitud on samast piirkonnast ka väiksema nikli sisaldusega tükke, mis on pruunikamad pinnaloleva rooste kihi tõttu.

 

Meteoriidi nimi: Campo Del Cielo

CampoDelCielo

Toote kood: C0006     Päritolu: Argentiina     Tüüp: Raudmeteoriit    

ESITA PÄRING

Lisainfo: Meteoriit kukkus umbes 4200-4700 aastat tagasi ning purunes erineva suurusega tükkideks. Kokku on leitud meteoriidi materjali praeguseks ligi 50 tonni. Kuna tükke on palju ning nad on metallidetektoritega kergesti leitavad, siis on antud juhul tegu ühe populaarseima meteoriidiga, mida nii professionaalsed kui ka hobilised meteoriidikütid on otsimas käinud. Leitud tükid on enamasti üsna heas korras kuna suure nikli sisalduse tõttu nad eriti ei roosteta.

 

Meteoriidi nimi: Agoudal (Imilchil)

Agoudal

Toote kood: C0007     Päritolu: Maroko         Tüüp: Raudmeteoriit    

ESITA PÄRING

Lisainfo: Agoudal (Imilchil) meteoriit leiti võrdlemisi hiljuti – 2000. aastal. Kokku on meteoriidi materjali umbes 100 kg, millest suurimad leitud tükid kaaluvad veidi alla 1 kg. Enamus tükke on siiski mõne cm suurused killud, mis on kaetud pruunika rooste kihiga. Kuna tegu on võrdlemisi värskelt leitud meteoriidiga, mille korral pole veel täpselt teada kui suures piirkonnas võib selle tükke leida, siis on ta ahvatlevaks sihtmärgiks meteoriidiküttidele. Otsimist teeb lihtsamaks asjaolu et tegu on raudmeteoriidiga, mille tükid on enamasti pinnalähedases kihis ja kommertsiaalse kaasaskantava metallidetektoriga leitavad.